דומיננטיות הרצים מקניה

לפני מספר ימים שבר הרץ הקנייתי אליוד קיפצ'וגה את מחסום השעתיים בריצת מרתון. 24 שעות מאוחר יותר, שברה הרצה הקנייתית בריג'יד קוסגיי את שיא העולם לנשים במרתון שיקגו.מה סוד קיסמה של קנייה אשר מוציאה מתוכה, כבר שנים, את טובי הרצים בעולם בריצות בינוניות וארוכות?בשנה הבאה באולימפיאדת טוקיו תייצג את ישראל הרצה הישראלית ממוצא קנייתי, לונה צ'מטאי סלפטר.
לונה הינה שיאנית ישראל בריצות ל-2,000 מ',3,000 מ', 5,000 מ', 10 ק"מ, 15 ק"מ, 20 ק"מ,חצי מרתון ומרתון.
נזכרתי בהרצאה המרתקת שהעביר בעלה ומאמנה, דן סלפטר, אשר תיאר את אורח החיים ותרבות הספורט הקיימים בקנייה וכן ניסה לשפוך אור על סוד הקסם הקנייתי.
להלן תמצית הרצאתו, אשר נערכה על ידי.

לפירוט נוסף והעמקת הידע בנושא, מצורף הקישור הבא:

https://drive.google.com/…/1KnC6TV-tfFVTU8hUBIYDUUCyK…/view…

כאשר באים לסקור את רשימת הרצים הממוקמים ברשימת 100 הרצים הטובים בעולם בענפי הריצה למרחקים בינוניים וארוכים, אנו מגלים תופעה מדהימה.
אחוז הרצים מקניה למרחקים ארוכים מהווה כ 50% מקרב הגברים וכ 30% מקרב הנשים ולמרחקים בינוניים מהווה כ 40% מקרב הגברים.

כיצד ניתן להסביר תופעה זו?

בשנת 2007 התפרסם מאמר בו חוקרים ניסו להסביר את הסיבות הפיזיולוגיות לדומיננטיות רצי מזרח אפריקה במרחקים הארוכים. המאמר מנה מספר גורמים אשר יכולים להסביר את התופעה:

חיים בגובה -
לחיים בגובה קיימים יתרונות בעת ביצוע מאמצים גופניים לעומת החיים בגובה פני הים.

גנטיקה –
החוקרים בדקו את הבדלי הגנטיקה ומצאו כי אומנם קיימים הבדלים גנטיים, אולם לא מצאו סיבה מובהקת שאותם הבדלים הם הגורם הדומיננטי.

ילדות –
כבר מגיל ילדות ניתן לזהות את הפוטנציאל הגלום באותם ילדים ולמיינם למסלולים מתאימים בהתאם לרמתם וזאת באמצעות קיום תחרויות שדה שבועיות המתקיימות במחוזות השונים בהן משתתפים אלפי ילדים מגילאי 10 למרחקים של 3 ק"מ ומעלה.
ילד מקנייה החל מגיל בית ספר הולך כ 20 ק"מ ביום כתוצאה מפעילויות שוטפת יומיומיות בעוד ילד הגדל באורח חיים מערבי, הולך עד כ 5 ק"מ ביום.
הפער העצום בהבדלי המרחק נמשך לאורך כל הילדות, עד לבגרות, כלומר בין 10 ל 12 שנים ויוצר את ההבדל בבסיס האירובי.הבדלים סוציו אקונומיים ותרבותיים -

הריצה נותנת תקווה לחיים טובים יותר וליציאה ממעגל העוני וחיי הכפר (חלק מהרצים חיים ברמה כלכלית גבוהה אף במושגי המערב) .

היבטים פסיכולוגיים –
הקושי באורח החיים ותרגום קושי זה לקושי בעת מאמץ גופני מוביל לכשרון להתמיד, להתמודד עם כישלונות וחוסר הצלחה או הצלחה מעוכבת. להמשיך לבצע את אותם דברים כל יום ולהיכנס לשגרה מאוד אפורה
החוקר הגיע למסקנה שלמשתנים הסוציו אקונומיים יש משקל מכריע בהשפעתם על ההיבטים הפסיכולוגיים.

מקורות השראה -
רצים מתחילים רואים בחבריהם הוותיקים כמודל השראה להצלחה ויציאה ממעגל העוני.

קיום מסורת שהתפתחה-

מאמנים מאירופה החלו להגיע ושידרגו את שיטות האימונים.

ריצה יחפה –

ריצה יחפה למשך שנים נותנת יתרון לרצים. עור כף רגל קשיח מונע יבלות, רמת קשיחות מפרקית מאוד גבוהה כך שהעברת הכוחות הינה מאוד יעילה בריצה.